Vehicles – ArmA: Armed Assault
Jump to navigation
Jump to search
(upd. images) |
|||
Line 60: | Line 60: | ||
|- | |- | ||
|UAZ_AGS30||UAZ AGS-30||[[Image:Uaz_ags30.jpg|200px]]||20||3||1||1 | |UAZ_AGS30||UAZ AGS-30||[[Image:Uaz_ags30.jpg|200px]]||20||3||1||1 | ||
|- | |||
|DATSUN_DSHKM1<br>''(Queen's Gambit)''||Datsun DshKm-1||[[Image:DatsunDshKm.jpg|200px]]||?||?||?||1 | |||
|- | |||
|DATSUN_PK1<br>''(Queen's Gambit)''||Datsun PK-1||[[Image:DatsunPk1.jpg|200px]]||?||?||?||1 | |||
|- | |||
|DATSUN_PK2<br>''(Queen's Gambit)''||Datsun PK-2||[[Image:DatsunPk2.jpg|200px]]||?||?||?||1 | |||
|- | |||
|HILUX_PK1<br>''(Queen's Gambit)''||Hilux PK-1||[[Image:HiluxPk1.jpg|200px]]||?||?||?||1 | |||
|- | |- | ||
|Ural||ural||[[Image:Ural.jpg|200px]]||20||15||14||0 | |Ural||ural||[[Image:Ural.jpg|200px]]||20||15||14||0 | ||
Line 112: | Line 120: | ||
|- | |- | ||
|car_sedan||Sedan||[[Image:Car_sedan.jpg|200px]]||20||4||3||0 | |car_sedan||Sedan||[[Image:Car_sedan.jpg|200px]]||20||4||3||0 | ||
|- | |||
|HMMWV_civil<br>''(Queen's Gambit)''||HMMWV (Civil)||[[Image:HMMWV_Civ.jpg|200px]]||?||?||?||? | |||
|- | |- | ||
|M1030||M1030||[[Image:M1030.jpg|200px]]||50||2||1||0 | |M1030||M1030||[[Image:M1030.jpg|200px]]||50||2||1||0 | ||
Line 134: | Line 144: | ||
|UH60MG||UH-60||[[Image:Uh60mg.jpg|200px]]||40||16||13||2 | |UH60MG||UH-60||[[Image:Uh60mg.jpg|200px]]||40||16||13||2 | ||
|- | |- | ||
|UH60MGRACS||UH-60|| | |UH60MGRACS||UH-60 (RACS)||[[Image:UH60RACS.jpg|200px]]||40||16||13||2 | ||
|- | |- | ||
|MH6||MH-6||[[Image:Mh6.jpg|200px]]||30||6||5||0 | |MH6||MH-6||[[Image:Mh6.jpg|200px]]||30||6||5||0 | ||
Line 159: | Line 169: | ||
|- | |- | ||
|Camel2||Camel E||[[Image:Camel2.jpg|200px]]||15||1||0||0 | |Camel2||Camel E||[[Image:Camel2.jpg|200px]]||15||1||0||0 | ||
|- | |||
|DC3<br>''(Queen's Gambit)''||DC3||[[Image:DC3.jpg|200px]]||?||?||?||? | |||
|- | |- | ||
|ParachuteEast||Parachute|| rowspan="5" |[[Image:Parachute.jpg|200px]]||-||1||0||0 | |ParachuteEast||Parachute|| rowspan="5" |[[Image:Parachute.jpg|200px]]||-||1||0||0 | ||
Line 184: | Line 196: | ||
|- | |- | ||
|PBX||PBX Boat||[[Image:Pbx.jpg|200px]]||20||4||3||0 | |PBX||PBX Boat||[[Image:Pbx.jpg|200px]]||20||4||3||0 | ||
|} | |} | ||
[[Category: Reference Lists|Vehicles]] | [[Category: Reference Lists|Vehicles]] | ||
[[Category: ArmA Classes]] | [[Category: ArmA Classes]] |
Revision as of 07:44, 19 February 2008
Tracked
Classname | Full Name | Image | Armor | Max. Seats | Cargo Seats | Gunners | Commander |
M1Abrams | M1A1 | 900 | 3 | 0 | 1 | Y | |
M113 | M113 | 150 | 13 | 11 | 1 | N | |
M113_RACS | M113 (RACS) | 150 | 13 | 11 | 1 | N | |
M113Ambul | M113 Ambulance | 150 | 4 | 3 | 0 | N | |
Vulcan | M163 Vulcan | 180 | 2 | 0 | 1 | N | |
Vulcan_RACS | M163 Vulcan | 180 | 2 | 0 | 1 | N | |
BMP2 | BMP-2 | 250 | 10 | 7 | 1 | Y | |
BMP2Ambul | BMP-2 Ambulance | 250 | 4 | 3 | 0 | N | |
T72 | T-72 | 750 | 3 | 0 | 1 | Y | |
ZSU | Shilka | 250 | 3 | 0 | 1 | Y |
Wheeled
Classname | Full Name | Image | Armor | Max. Seats | Cargo Seats | Gunners |
HMMWV | HMMWV | 70 | 4 | 3 | 0 | |
HMMWV50 | HMMWV M2 | 70 | 5 | 3 | 1 | |
HMMWVTOW | HMMWV TOW | 70 | 5 | 3 | 1 | |
HMMWVMK | HMMWV Mk19 | 70 | 5 | 3 | 1 | |
Truck5t | 5t Truck | 20 | 14 | 13 | 0 | |
Truck5tOpen | 5t Truck Open | 20 | 14 | 13 | 0 | |
Truck5tRepair | Repair Truck | 20 | 2 | 1 | 0 | |
Truck5tReammo | Ammo Truck | 20 | 2 | 1 | 0 | |
Truck5tRefuel | Refuel Truck | 20 | 2 | 1 | 0 | |
Truck5tMG | 5t Truck with Machine Gun | 20 | 14 | 12 | 1 | |
Stryker_ICV_M2 | Stryker ICV (M2) | 200 | 11 | 9 | 1 | |
Stryker_ICV_MK19 | Stryker ICV (MK19) | 200 | 11 | 9 | 1 | |
Stryker_TOW | Stryker ATGM | 200 | 2 | 0 | 1 | |
UAZ | UAZ | 20 | 7 | 6 | 0 | |
UAZMG | UAZ with Machine Gun | 20 | 3 | 1 | 1 | |
UAZ_AGS30 | UAZ AGS-30 | 20 | 3 | 1 | 1 | |
DATSUN_DSHKM1 (Queen's Gambit) |
Datsun DshKm-1 | ? | ? | ? | 1 | |
DATSUN_PK1 (Queen's Gambit) |
Datsun PK-1 | ? | ? | ? | 1 | |
DATSUN_PK2 (Queen's Gambit) |
Datsun PK-2 | ? | ? | ? | 1 | |
HILUX_PK1 (Queen's Gambit) |
Hilux PK-1 | ? | ? | ? | 1 | |
Ural | ural | 20 | 15 | 14 | 0 | |
UralOpen | Ural Open | 20 | 15 | 14 | 0 | |
UralRepair | Ural Repair | 20 | 3 | 2 | 0 | |
UralReammo | Ural Ammo | 20 | 3 | 2 | 0 | |
UralRefuel | Ural Fuel | 20 | 3 | 2 | 0 | |
UralCivil | Ural (Civil) | 20 | 15 | 14 | 0 | |
UralCivil2 | Ural (Civil 2) | 20 | 15 | 14 | 0 | |
BRDM2 | BRDM-2 | 120 | 5 | 3 | 1 | |
BRDM2_ATGM | BRDM-2 ATGM | 120 | 3 | 1 | 1 | |
Skoda | Car (White) | 20 | 4 | 3 | 0 | |
SkodaBlue | Car (Blue) | 20 | 4 | 3 | 0 | |
SkodaRed | Car (Red) | 20 | 4 | 3 | 0 | |
SkodaGreen | Car (Green) | 20 | 4 | 3 | 0 | |
datsun1_civil_1_open | Pick-Up | 20 | 4 | 3 | 0 | |
datsun1_civil_2_covered | Pick-Up 2 | 20 | 4 | 3 | 0 | |
datsun1_civil_3_open | Pick-Up 3 | 20 | 4 | 3 | 0 | |
hilux1_civil_1_open | Offroad | 20 | 2 | 1 | 0 | |
hilux1_civil_2_covered | Offroad 2 | 20 | 2 | 1 | 0 | |
hilux1_civil_3_open | Offroad 3 | 20 | 2 | 1 | 0 | |
Landrover_Closed | Army 4x4 | 20 | 7 | 6 | 0 | |
Landrover | Army 4x4 Open | 20 | 7 | 6 | 0 | |
LandroverMG | Army 4x4 M2 | 20 | 3 | 1 | 1 | |
Bus_city | Bus | 20 | 13 | 12 | 0 | |
tractor | Tractor | 20 | 1 | 0 | 0 | |
car_hatchback | Hatchback | 20 | 4 | 3 | 0 | |
car_sedan | Sedan | 20 | 4 | 3 | 0 | |
HMMWV_civil (Queen's Gambit) |
HMMWV (Civil) | ? | ? | ? | ? | |
M1030 | M1030 | 50 | 2 | 1 | 0 | |
TT650C | TT650 | 50 | 2 | 1 | 0 | |
TT650G | TT650G | 50 | 2 | 1 | 0 |
Air
Classname | Full Name | Image | Armor | Max. Seats | Cargo Seats | Gunners |
AH6 | AH-6 | 30 | 2 | 1 | 0 | |
AH6_RACS | AH-6 | 30 | 2 | 1 | 0 | |
AH1W | AH-1Z | 60 | 2 | 0 | 1 | |
UH60 | UH-60 (FFAR) | 40 | 14 | 13 | 0 | |
UH60MG | UH-60 | 40 | 16 | 13 | 2 | |
UH60MGRACS | UH-60 (RACS) | 40 | 16 | 13 | 2 | |
MH6 | MH-6 | 30 | 6 | 5 | 0 | |
MH6_RACS | MH-6 | 30 | 6 | 5 | 0 | |
AV8B | AV8B STOVL | 60 | 1 | 0 | 0 | |
AV8B2 | AV8B (GBU) STOVL | 60 | 1 | 0 | 0 | |
A10 | A-10 | 85 | 1 | 0 | 0 | |
KA50 | KA-50 | 60 | 1 | 0 | 0 | |
Mi17 | Mi17 (57 mm Rockets) | 40 | 17 | 16 | 0 | |
Mi17_MG | Mi17 | 40 | 18 | 16 | 1 | |
SU34 | Su-34 | 50 | 2 | 0 | 1 | |
SU34B | Su-34B | 50 | 2 | 0 | 1 | |
Camel | Camel | 15 | 1 | 0 | 0 | |
Camel2 | Camel E | 15 | 1 | 0 | 0 | |
DC3 (Queen's Gambit) |
DC3 | ? | ? | ? | ? | |
ParachuteEast | Parachute | - | 1 | 0 | 0 | |
ParachuteWest | Parachute | - | 1 | 0 | 0 | |
Parachute | Parachute | - | 1 | 0 | 0 | |
ParachuteG | Parachute | - | 1 | 0 | 0 | |
ParachuteC | Parachute | - | 1 | 0 | 0 |
Water
Classname | Full Name | Image | armor | Max. Seats | Cargo Seats | Gunners |
Zodiac | CRRC | 20 | 5 | 4 | 0 | |
Zodiac2 | CRRC | 20 | 5 | 4 | 0 | |
RHIB | RHIB | 30 | 12 | 10 | 1 | |
RHIB2Turret | RHIB (2 Turrets) | 30 | 10 | 7 | 2 | |
PBX | PBX Boat | 20 | 4 | 3 | 0 |